Ładowanie strony
739 628 649

Blog

Newsy z życia agencji, case study, poradniki i aktualności ze świata SEO.

Gdzie pozyskiwać wartościowe linki? Kilka sprawdzonych metod White Hat SEO

26-01-2016

Po zmianach algorytmów Google na budowanie pozycji strony w wyszukiwarce wpływa już nie ilość linków, lecz ich jakość. Z tego względu duże znaczenie mają miejsca, z których je pozyskujemy.

zrodla-linkow

 

Zanim przystąpimy do prezentacji wybranych technik bezpiecznego SEO, należy podkreślić, że nie są one uniwersalne. Metodę pozycjonowania powinniśmy dostosować do własnych potrzeb, celów kampanii i rodzaju prowadzonej działalności. Niezależnie od branży warto jednak zastanowić się, czy wykorzystywane metody będą miały jakąkolwiek wartość dla internautów, wpłyną na tworzenie z nimi trwałej relacji, pozyskiwanie nowych klientów, promowanie firmy i budowanie wizerunku marki. Dopiero przy spełnieniu tych kryteriów SEO przyniesie wymierne rezultaty: zarówno PR-owe, jak i sprzedażowe.


Pozyskiwanie linków za pomocą contentu

Artykuły branżowe, newsy, top-listy, analizy, raporty, case-study, zestawienia, recenzje, wywiady, opinie, tutoriale, relacje z wydarzeń... To tylko kilkanaście pomysłów na treść, którą możesz zamieścić na firmowym blogu czy specjalnie w tym celu stworzonej podstronie. Fachowe porady urozmaicą zabawne branżowe memy, filmy, infografiki, zdjęcia, quizy czy e-booki. Każdy z takich materiałów możesz podlinkować na Facebooku, w tematycznej dyskusji na portalu czy forum, związanym z Twoją działalnością. Pamiętaj, że im atrakcyjniejsza treść, tym większe szanse na to, że odbiorcy przekażą ją dalej! W ten sposób naturalnie rozprzestrzeniasz linki do swojej strony, a zarazem budujesz popularność marki i jej ekspercki wizerunek.


Pozyskiwanie linków przez udzielanie się w społeczności

Metoda powiązana z powyższą, choć niekoniecznie wymagająca regularnego tworzenia treści. Wiąże się natomiast ze stałą aktywnością w miejscach powiązanych z Twoją branżą. Merytoryczne dyskusje, profesjonalna pomoc na forach czy grupach dyskusyjnych na Facebooku, wywiady oraz gościnne wpisy na serwisach partnerskich – każda z takich czynności zbuduje Twój obraz jako fachowca w danej dziedzinie. Co ważne, większość z tych miejsc pozwala zamieścić odnośnik do strony oraz zdobywać linki z witryn powiązanych tematycznie. Komentując blogi czy artykuły na portalach, tworzysz tym samym sieć naturalnych, powiązanych ze sobą linków. Ponadto, wypowiadając się ciekawie i merytorycznie, możesz liczyć na dobrej jakości ruch i zdobywanie nowych użytkowników.


Pozyskiwanie linków przez udostępnianie

Udostępniając materiały na stronie, w social media lub serwisie tematycznym, możesz w łatwy sposób zyskać bezpłatny odnośnik do swojej witryny. Największą popularnością cieszą się w tym zakresie kupony promocyjne, ciekawe grafiki i prezentacje, nagrania oraz użyteczne narzędzia branżowe. Wiele operatorów stron czy hostingu prowadzi również swoistą wymianę linków, którą można zastosować niemal w każdym biznesie. Pamiętajmy jednak, żeby uważać z ich ilością i wybierać raczej odnośniki nofollow.


Pozyskiwanie linków a wsparcie organizacji i współpraca partnerska

Odsyłacz do swojej strony uzyskasz, sponsorując konkurs, projekt lub wydarzenie, a także wspierając fundację charytatywną. Możesz też nawiązać współpracę biznesową z innymi firmami bądź osobami prywatnymi, umożliwiając im publikację wpisu gościnnego na Twoim blogu, wysyłając produkt do przetestowania i zrecenzowania, linkując artykuł znajomego z branży i prosząc w zamian o to samo. Zamieść informacje o firmie w serwisach lokalnych. Na bieżąco sprawdzaj, czy ktoś w sieci pisze o Twojej firmie lub produktach – jeśli znajdziesz taką treść, odpowiedz na nią lub poproś o umieszczenie odnośnika do strony. Ciekawym pomysłem może być też utworzenie własnego programu partnerskiego, obejmującego np. zamieszczenie na stronie krótkiej notki polecającej z logo marki i linkiem w zamian za produkt lub usługę. Tutaj również trzeba jednak uważać z wiarygodnością oraz ilością linków.

Gdzie pozyskiwać wartościowe linki? Kilka sprawdzonych metod White Hat SEOKomentarze