Link Building i PBN
Wstęp do linkbuildingu
Wyszukiwarka Google, tak jak każda inna wyszukiwarka musi opierać swoje wyniki na rankingu, za który z kolei musi odpowiadać jakaś liczba.
W 1997 roku (daty są różne, tak jak ilości powielanych informacji w samym Google) Larry Page stworzył a w 1999 Sergei Brin opatentował
algorytm o nazwie Page Rank, który jest przyczyną całego tego zamieszania.
Obaj Panowie to założyciele dzisiejszego potentata wyszukiwania.
Na czym polega Page Rank?
To w uproszczeniu metoda oceniania stron internetowych przez pryzmat prowadzących do nich odnośników (linków) i sprowadzania tej oceny do wspomnianej przez nas na początku liczby.
Pozwoliło to na szybkie listowanie wyników zaczynając od najwyżej ocenianych. Patent mówił o przedziale 1-10, w rzeczywistości wartości te były określane liczbami po przecinkach, ale publicznie podawano tylko zaokrągloną liczbę całkowitą.
Page Rank a dzisiejsze algorytmy w Google
Przez ostatnie lata ewolucja Google to fascynująca opowieść o wykorzystaniu najnowszych technologii. Żyjemy w czasach najszybszego wzrostu technologicznego w historii ludzkości (sic!) i widać to właśnie po tempie, w jakim gigant usprawnia swój silnik wyszukiwania i sortowania wyników.
Osobiście podzieliłbym aktualizacje algorytmów Google na dwa rodzaje:
- łatki i kary - czyli zmiany, które będac swojego rodzaju nakładka zmieniały wyniki wyszukiwania poprzez usuwanie z nich stron łamiących zasady Google dla webmasterów (które, swóją drogą, są po prostu zbiorem wszystkich obostrzeń),
- oraz zmiany modelu wyszukwiania - czyli aktualizacje całego silnika wyszukiwarki
Na czym opiera się więc Google obecnie?
Sam Page Rank został oficjalnie porzucony w 2019 roku, a algorytm wyszukiwarki uwzględnia obecnie ponad 200 czynników.
MUM Google definiuje jako kamień milowy w zarządzaniu informacją. To model, który prezentuje wyniki dopasowane do zapytania wspomagając się
sztuczną inteligencją. Z naszego punktu widzenia, do zapamiętania w tym momencie jest jeszcze jedno pojęcie - intencja.
Wracając do linków i linkbuildingu...
Z naszych doświadczeń i testów wynika, że to jednak linki są nadal jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Wobec ogromnych mozliwości obliczeniowych Google może je natomiast dokładnie sprawdzać, oceniać a nawet dewaulować czy karać za nie.
W naszej opinii linki nie będą działały, jeżeli strona nie jest zoptymalizowana, czyli ma problemy z ONPAGE lub jest obarczona karą manualną, algorytmiczną lub karą za same odnośniki.
SEO a linkbuilding
Obecnie specjaliści i agencje SEO prześciagają się w pozyskiwaniu wartościowych linków, wykształciły się specjalne aplikacje, stanowiska a nawet całe firmy oparte na dostarczaniu linków. W uproszczeniu linki te możemy podzielić wg metod lub źródeł ich pozyskiwania (nazwijmy to taktyką):
- artykuły sponsorowane inaczej nazywane też wpisami gościnnymi - to nowe treści z linkiem publikowane masowo na różnego rodzaju portalach
- szeptanka - posty i wpisy na forach i listach dyskusyjnych, najczęsciej połaczone z PR dla danego brandu lub produktu
- outreach - poszukiwanie stron tematycznie dopasowanych do naszej i składanie zapytań do włascicieli o możliwość umieszczenia odnośnika
- Katalogi internetowe - popularna metoda (tania i szybka) przed aktualizacją o nazwie Pingwin
- SWL - systemy wymiany linków, to aplikacje zrzeszające wydawców i automatycznie publikujące grupy linków - systemy te były namierzane przez Google Quality Team a strony biorące w nich udział, karane
- PBN
Co to jest PBN?
PBN to akromin od Private Blog Network, czyli grupą prywatnych stron linkujących do naszej strony. Metoda ta bardzo popularna przed zmianami algorytmów Google przeszła bardzo dużą ewolucję, nazewnictwo jednak zostało. Obecnie to mikrostrony, których jakość zależy tylko i wyłącznie od osób, które nimi zarządzają.
Inne spojrzenie na PBN
Do dziś taktyka ta jest owiana złą sławą, jednak wg nas przy odpowiednich zmianach w założeniach - przede wszystkim w treściach i jakości (layoutach) tych stron,
może to być czarny koń wśród wszystkich taktyk linkbuildingowych.
Tutaj ważne jest unikanie grupowania stron zapleczowych oraz limitowanie linków wychodzących tak, aby odnośniki wyglądały jak najbardziej naturalnie.
Tarantula SEO
Na bazie naszych kilkunastoletnich doświadczeń i połączenia sił z Szymonem Słowikiem (szymonslowik.pl) stworzylismy projekt o nazwie Tarantula SEO. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na naszą stronę: tarantulaseo.com lub do kontaktu. Chętnie opowiemy o naszym projekcie na prywatnym spotkaniu lub rozmowie.
Co możemy zaoferować w ramach linkbuildingu?
Pomożemy Ci zaplanować kampanie linkbuildingowe dopasowane do Twojej strony i obecnej sytuacji w wyszukiwarce. Możliwe, że potrzebujesz audytu obencych linków, sprawdzenia ich indeksacji zanim zaczniesz ślepo zlecać ich kupno!